На Рівненщину повертаються витверезники (фото, відео)

Вишкіл молоді Національної скаутської організації “Пласт”. Усі фото з сайту plast.org.ua

8 – 9 березня 2013 року в селі Залісся Здолбунівського району станиця «Здолбунів» НСОУ «Пласт» і благодійна місія «Православне Діло» провели всеукраїнський пластовий вишкіл інструкторів здорового способу життя «ВИтверезник».

У вишколі взяли участь пластуни з Києва, Житомира, Вінниці, Галича, Рівного та Здовбиці, Здолбунівського району.

Люди старшого покоління пам’ятають як у часи СРСР у кожному місті та містечку були витверезники. Хильнув оковитої, потрапив на очі міліції чи дружинників, і тобі гарантований холодний душ та набір специфічних послуг у казенному домі.

В пострадянську добу витверезники були закриті, а проблем з пиятикою та її наслідками в Україні не зменшилось, а збільшилось. Чим більше вживалося абсолютного алкоголю (спирту) на людину в рік, тим меншою була тривалість життя. Дивіться графік (клікабельний).

Зараз у кожній українській родині є проблеми з наслідками вживання алкоголю

Координатор громадського руху Твереза Україна на Рівненщині, інструктор вишколу Сергій Одарченко. Фото з сайту plast.org.ua

Пластуни і активісти Тверезої України вирішили відродити витверезники, але іншого штибу.

Ще в 1997 році доктор медичних наук, профессор зі Львова Григорій Івашкевич писав: «Можна тільки подивуватися тій байдужості, з якою ставиться сучасна інтелігенція до вкрай важливої і надзвичайно складної проблеми деалкоголізації населення України. На часі подивуватися і політикам, які зовсім не думають ось про що: можна вибороти для себе Українську державу, в якій усі провідні галузі очолюватимуть… іноземці, бо здеградоване власне населення просто буде нездатне до плідної творчої праці.

Ті, хто його виробляє і продає – зацікавлені в отриманні надприбутків. І їм байдуже, що буде з нами і нашими дітьми. Сьогодні наше спільне завдання полягає в тому, аби зменшити «критичну масу» питущих до розмірів, при яких вона почне самостійно зменшуватися, щоб відвадити від алкоголю молодь.

І якщо ми самі про такі заходи не думаємо, то ті, хто вже хоч завтра готовий очолити «самостійну» Україну, дуже пильно слідкують за тим, аби наша молодь не стала безалкогольною, а пила, пила, пила. Отже — деградувала…»

- Як видно з теперішніх реалій, до слів справжніх професорів та інтелігентів мало дослухалися, – каже священик, пластун сеньйор прихильник Віталій Поровчук. – Тепер «самостійною» Україною керують «проффесори», а українська шкільна молодь вживає алкоголю чи не найбільше у світі. Свідомість більшості українців, на жаль, алкоголізована. Проте, невелика частина людей, що належить до тверезницького руху, проводить працю, аби достукатися до сердець співвітчизників.

Під час тверезницького вишколу. Фото з сайту plast.org.ua

На думку організаторів тверезницького руху на Рівненщині, Національна Скаутська Організація України «ПЛАСТ», що має сторічний досвід роботи з молоддю та тверезницькі традиції, може стати опорою в цій важливій боротьбі.

- Завдання вишколу – підготувати інструкторів здорового способу життя для всіх рівнів пластових вишколів, – розповідає станичний станиці «Здолбунів», комендант вишколу та його організатор Юрій Шадий. – Йдеться, перш за все, про профілактику вживання алкоголю, а також тютюну. Проблема полягає у тому, що значна кількість членів організації, з досягненням юнацького віку, через брак правдивої інформації не може витримати тиску алкоголізованого оточення. Молоді люди залучаються до вживання алкоголю, що є прямим порушенням статуту організації і змушені полишати пластування. Дехто залишається в організації, таємно порушуючи пластові правила.

Юрій Шадий розповідає, що це другий такий вишкіл. Він сподівається, що згодом в кожній станиці буде два, три інструктори зі здорового способу життя. В перспективі разом з однодумцями хоче створити тверезницьку референтуру при всеукраїнській пластовій організації, яка б займалася координацією тверезницької праці, виробленням методик роботи та поширенням тверезницьких ідей у Пласті та суспільстві загалом.

- Рівень зголошень на вишкіл не був високим, – додає Юрій Шадий. – Проте географія учасників була ширшою, порівняно з попереднім роком. До фінансування заходу долучився найбільший пластовий курінь «Орден залізної остроги», який бере найактивнішу участь у тверезницькій роботі в Пласті.

Учасники вишколу. Фото з сайту plast.org.ua

- На вишколі читалися лекції про особливості прогамування дітей та молоді на вживання алкоголю та тютюну, демонструвалися фільми та ролики профілактичного змісту, викривалася ідея «помірного» та «культурного» вживання алкоголю, – розповідає координатор громадського руху Твереза Україна на Рівненщині, інструктор вишколу Сергій Одарченко. – Тверезницький рух, співпрацюючи з Пластом, який налічує 5500 членів, має можливість підсилити свою роботу на всеукраїнському рівні, адже українські скаути в більшості своїй є дійсними тверезниками. Це дуже важливо, тому що інших великих громадських організації з такою традицією просто немає.

На думку Сергія Одарченка, більшість можновладців різного рівня, громадських активістів, інтелігенції та духовенства не розуміють всієї небезпеки і трагічності ситуації, яка склалася. Тому природньо, що люди, близькі за світоглядом, об’єднуються та підтримують один одного.

- Зараз ми працюємо над тим, щоб провести подібну роботу з вихованцями православних семінарій, духовенством та парафіяльним активом, – каже Сергій Одарченко. – Шукаємо всілякої можливості для активної праці подібно до наших попередників з тверезницьких рухів в Україні кінця 19-го першої половини 20-го століття.

- Розуміючи всю важливість громадської праці, ми також не повинні забувати про особистий вибір та особистий приклад, – наголошує священик Віталій Поровчук. – Від наслідків вживання тютюну і алкоголю вмирають люди, руйнуються сім’ї, стає все більше трагедій на дорогах, поповнюються кримінальні зведення. Кожен, кому болить від цього серце, повинен зробити вибір на користь абсолютної тверезості.

Опубліковано у Звітність, на Рівненщині, НСОУ Пласт, тверезість, Твереза Рівненщина | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>